GEZİ & SEYAHAT

İstanbul’da Semt Keşifleri: Heybeliada Gezisi

 

İstanbul’da her iki yakadan da kolay bir şekilde ulaşılabilen Heybeliada, deniz yoluyla trafiğe takılmadan gidilebilecek huzur dolu semtlerden biri. Ada vapur ya da motorlarının sık düzenlenen seferlerinden birine  heybe gibi görüntüsü olan adaya ayak bastığınızda şehir kargaşası denizin öte tarafında kalır. Prens Adaları‘nın arasında en yeşili Heybeli, ziyaretçilerine keyif dolu bir gezi rotası çizer.

 

 

Küçük gibi görünmesine rağmen İstanbul adaları içinde Büyükada‘dan sonra en büyük ada olan Heybeliada tarihi evleriyle, erguvanlı sokaklarıyla, yemyeşil çamlarıyla ve sakinliğiyle dört mevsim de gezi rotasına eklenecek bir semt.

 

Mevsimlerden yazsa, Heybeliada’ya gidip de denize girmeden dönmek olmaz. Ayrıca, ada plajlarında kürek ve yelken gibi sporlar da yapılabiliyor. Piknik yapmak, yürüyüşe çıkmak, bisiklete binmek için adanın doğal yapısı çok uygun.
Adanın nefis manzarası eşliğinde tüm çevresi yürüyerek turlandığında yaklaşık olarak yedi km sürüyor.

 

Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi

 

 

Heybeliada merkezde olan bu kilise ile daha vapurdan inildiğinde karşılaşılır. Aktif bir şekilde ibadethane olarak kullanıldığı için içerisinde fotoğraf çekilmesi izin yasaktır.  1857 yılında eski bir kilisenin üstüne inşa edilmiş.

 

Sanatoryum

 

 

Heybeliada ruha ve bedene iyi gelen bir enerjiye sahip. Tarihin de doğruladığı bu gerçek, adanın tarihinin 16. yüzyıla dayandığını ve zamanlarda veba salgınından kaçmak isteyen Hıristiyanların adada izole oldukları biliniyor. 1924 yılında, Atatürk’ün direktifi ile verem hastalığı gibi hastalıkların tedavi edilmesi için adada sanatoryum açılmış.

 

Terk-i Dünya Manastırı

 

 

Ada merkezine uzakta bulunan manastır, adını buraya gelip dünyadan soyutlanmayı amaçlayan keşişlerinden almış. Manastırda, manastır ile ilgilenen bir Rum ailesi ikamet ediyor.

 

Ruhban Okulu

 

 

Okulun tarihi dokuzuncu yüzyıla kadar uzanıyor. 1971 yılına kadar eğitim vermiş okul, dünya Ortodoksları açısından oldukça değerli bir mekan. Değirmenburnu Parkı‘nda konumlanan Ruhban Okulu, kimi zamanlar geniş bahçesi ile etkinliklere ev sahipliği yapabiliyor.

 

İnönü Evi

 

 

İsmet İnönü’nün ailesi ile birlikte yaşadığı ev, şimdilerde bir müze olarak gezilebiliyor.

 

Hüseyin Rahmi Gürpınar Müze Evi

 

 

Bir yanında deniz ve Ruhban Okulu, diğer yanı ormana nazır olan bu ev Hüseyin Rahmi Gürpınar‘ın 32 yıl boyunca yaşadığı, eserlerini kaleme aldığı ev. Müze mahiyetinde ziyaret edilebiliyor.

 

Aya Yorgi Uçurum Manastırı

 

 

Heybeliada’nın Büyükada’ya bakan tarafında yer alan manastır kayalıkların tam ucunda. 16. yüzyılda yapılmış olduğu düşünülen Aya Yorgi, o dönemlerde veba hastalığından kaçan Rumlara sığınak olmuş. 1882 yılında yaşanan yangınla içinde sakladığı bütün yaşanmışlıklar sona ermiş.

 

 

Her cephesiyle harika manzaralar seyretmeye imkan veren Heybeliada, kafe ve balık restorantları ile esintili havasıyla açtığı iştahlara hizmet veriyor.

 

 

Benzer İçeriklerimiz

BÜYÜLÜ ŞEHİR MARDİN

Fatih Akgün

İstanbul’da Semt Keşifleri: Arnavutköy Gezisi

Yelda Erdoğan

Emirgan Korusu (Bosanski jezik)

Fatih Akgün

Yorum Yapmak İster Misiniz