Saksıda Limon Yetiştirilmenin Püf Noktaları…

2 0
Read Time:1 Minute, 24 Second

 

Sevgili okurlarım, bildiğiniz gibi son yıllarda organik sebze meyve hemen hemen hiç bir bitki kalmadı. Evde doğal meyve ve sebze yetiştirmek birçok insanın istediği bir durum. Günümüzde salgın hastalıkların çoğaldığı şu günlerde siz de organik beslenmeye önem veriyorsanız işe evde limon yetiştirmekle başlayabilirsiniz. C vitamini deposu olan limon hem lezzetli aroması hem de şifasıyla mutfağın en önemli gıdalarından biri. İçerdiği demir, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Aynı zamanda limon kanın temizlenmesine yardımcı olur. Faydası saymakla bitmeyen kabuğundan suyuna kadar gerçek bir şifa deposu olan limonu şimdi evimizde, saksıda yetiştirebileceğiz.

 

Malzemeler;

Limon çekirdeği
Kağıt havlu
Sprey şişe
Poşet
Pet şişe
Saksı
Torf (bir toprak çeşidi)

Yapılışı;

Öncelikle; ilk olarak bir adet organik ve sulu bir limon seçin. Limonu ikiye kesin ve içinden çekirdeklerini çıkarın. Çekirdeklerin üzerinde bulunan zarı çıkarın. Kağıt havlu parçasını ikiye katlayın ve sprey yardımıyla ıslatın. Islanmış kağıt havlunun arasına çekirdekleri yerleştirin. Peçete kenarlarından katlayın. Ardından sprey şişesi yardımıyla üzerine su sıkarak tekrar ıslatın. Islak havlu peçeteyi buzdolabı poşetinin içine koyun. Poşetin içine hava bırakın ve bu şekilde ağız kısmını kapatın.
Poşeti karanlık ve hava almayan bir yerde 10 gün bekletin.10 günün sonunda çekirdekler filizlenmiş olacak. Filizlenen çekirdekleri kağıt havludan çıkarın. Pet şişenin yarısını kesin. Şişenin içine toprağı koyun. Pet şişenin tabanına küçük küçük delikler açın. Çekirdeğin filizlenen kısımlarını toprağın alt kısmına yerleştirin. Ekme işleminden sonra sprey şişe yardımıyla toprağı nemlendirin. Dört hafta boyunca pet şişede bekletin. Ardından saksıya ekebilirsiniz. Limon ağacını bol ışık alan bir yerde konumlandırın. Soğuk zamanlarda aşırı sulamamaya özen gösterin. Toprağın nemli kalması yeterli olacaktır. Ağacın meyve verebilmesi için aşılama yapabilir ya da iki ağaç birden yetiştirmeye çalışabilirsiniz. Polen alışverişi için bu önemlidir. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir:)

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim.İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler Okumaktayım.4 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir