Ah Maria!

Read Time:54 Second

Kürk mantolu Madonna
Bir kere okumak yetmez , yetmedi zira..
Her okuyuşunda daha derine inen tasvirleri,ruhun dalgalarını ,hissiyatı daha farklı anlamaya yorumlamaya çalışan bir ben..

Sahi aşk neydi veya bize nasıl anlatmışlardı? Evvela nasıl inandırmışlardı?
Eseri okurken lütfen Maria Puderin hastane de yazdıklarını tekrar tekrar okuyun, sözde aşka inancınızı sorgulayacaksınız.
Eser de ikili anlatım var. Rasim iş yerinde, Raif Efendi’nin sessizliğinden etkilenir. Sonrasında takip eden hadiseleri okuyacaksınız zaten. Daha sonrasında ise Raif Efendi’nin günlüğünden asıl hikayeyi okumaya başlarız.. Okumak mı , tasvir mi etmek siz karar verin!

Aslında esas olan ruhtur…
Ruhlar birbirleri ile kucaklaşmak için, herşeyi çiğneyerek birbirlerine koşuyordu diyor ya peki biz zamane insanlarının noksan olduğu şey ne ? Ben hissiyat diyorum. Biz hissi duygular ile yoğrukmuyoruz galiba..
İşte bunu da şu cümle ile ne güzel açıklıyor; “insanlar birbirlerini tanımanın ne kadar güç olduğunu bildikleri için bu zahmetli işe teşebbüs etmektense körler gibi rastgele dolaşmayı ve ancak çarpıştıkça birbirlerinin mevcudiyetiden haberdar olmayı tercih ediyorlar…” Nasıl naif bir anlatım değil mi?
Bizi ne kadar kırmadan bize anlatmış bir kalem.Sebahattin Ali olunca tasvir böyle güzel oluyor. Eşimdi bu kitap okunmaz mi ?

1 0

About Post Author

Gizem Akın Bulut

Öğretmen Hem öğrenen hem öğreten Seyahat sever ❤️
Happy
Happy
50 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
50 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

2 thoughts on “Ah Maria!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir