Vezir Gambiti’nin Dahi Güzeli : The Queen’s Gambit

The-Quenns-Gambit

The-Quenns-Gambit-Kapak-Resmi

3 0
Read Time:2 Minute, 43 Second

Kısa bir süre önce Netflix’te yayın hayatına başlayan ve Walter Tevis’in 1983 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan  The Queen’s Gambit yani vezir gambitinin (Gambit : Satranç açılışında , avantaj elde etmek  için yapılan piyon veya taş fedasıdır.) ilk sezonu oldukça ilgi gördü. Öyle ki  23 Ekim’de yayına girmesine rağmen en çok izlenen Netflix dizilerinde şu anda bir numara.

The-Quenns-Gambit The-Quenns-Gambit-Harmon-Photomodel

Dizinin adının Queen’s Gambit olmasının sebebi dizinin ana kahramanının bir kadın olması. Dizinin ilgi çekmesi ve çok izlenilmesi için klasik yöntemlere başvurulmuş. Sorunlu bir çocukluk , ebeveynlerinin erken yaşta ölümü hayatta yalnız kalma korkusu, zihinsel sorunlar ve madde bağımlılığı . Ayrıca satranç sporunda erkek sporunun egemen olduğu dönemlerde satranç sporcusu olarak yaşadığı dışlanmışlık ve küçümsenme duygusunu içinde öyle bir işliyor ki , bunu ilerleyen yaşlarında çok güzel bir silah olarak kullanıyor. Kısacası zekası ve yeteneği ile o zamana kadar ki tüm gelenekleri yıkmaya çalışan küçük bir kızın hikayesi bu. Öyle ki kendisine sponsor olan Antimarksist  hristiyan derneğinin teklifini geri çevirip bütün aldığı parayı iade eder.

Dizi, En İyi Büyük Usta’ları Tek Karakterde Buluşturmuş

The-Queens-Gambit-Harmon-Borgov-Final
The-Queens-Gambit-Harmon-Borgov-Final

Şimdi oturup sizinle bir düşünelim dünyada en fazla dikkat çeken satranç ustaları kimler .Genç yaşta deliren Paul Charles Morphy (d. 22 Haziran 1837 – ö. 10 Temmuz 1884) , gençlik yıllarından itibaren sağlık sorunları geçiren ve defalarca ameliyat olan Mihail Nehemyeviç Tal (d. 9 Kasım 1936 – ö. 28 Haziran 1992), alkol bağımlılığına rağmen muhteşem performansı, elbette babasız büyüyen, çok küçükken annesinden ayrılan 1972-1975 yılları arasında 11. Satranç Şampiyonluğu unvanını elinde bulunduran Robert James “Bobby” Fischer (9 Mart 1943 – 17 Ocak 2008), Fisher yalnızlığı , zihinsel sorunları ve Rus’ları yenme arzusu ile dizideki Elizabeth Harmon karaktere çok benziyor. Sonuçta dizinin senaryosu da dünya satrancında hangi karakterler ilgi çekiyorsa onlara dayanılarak özenle kurgulanmış.

Türkçe Alyazılı Fragmanı Aşağıdan İzleyebilirsiniz

Kadın Ana Karakter Yönetmen Tarafından Bilinçli Seçilmiş

Dizide ana karakter olarak bir kadın seçilmiş. Bu çok zekice bir hamle çünkü sadece erkek karakterin egemen olduğu satranç dizisi kadınların ilgisini çekmeyip bu kadar ilgi görmeyecekti. Dizinin gerçekçiliği ise gerçekten çok yüksek. Gerçek hayata uymayan çok az yer var , ona da  satrancı hiç bilmeyen seyirciyi diziye çekebilmek için yönetmen buna razı olmuş. Ayrıca, Elizabeth Harmon ve diğer oyuncuların satranç oyunları , turnuvalarçok gerçekçiydi örneğin yıldırım oynarken Harmon’nın elindeki taş ile çevik bir şekilde saate basması normalde günümüz satranç turnuvalarında da görülen bir yöntem.

GM Garry Kasparov Final Oyununu Kurgulamış

Grand-Master-Garry-Kasparrov
Grand-Master-Garry-Kasparrov

Dizide bir zamanların ünlü şimdinin ise emekli dünya şampiyonu Rus Büyük Usta Garry Kasparov danışman olarak yer almış. Kendisi Searching  Bobby Fischer filminde de danışmandı ve asıl daha büyük süpriz  final sahnesindeki Elizabeth Harmon –  Vasily Borgov final maçını harika bir şekilde kurgulamış. Vassily Ivanchuk – Patrick Wolff ‘un 1993 yılında oynadığı maçın 36. hamlesine kadar aynen alıp bu hamleden sonra oyunu büyük usta çok güzel bir şekilde kurguluyor ki, görmeden inanmanız olanaksız.

Son Söz

Gerçekten biz satranç severler böyle yapımlara hasret kaldık diyebilirim. Satranç sporuna ilgi duymayan insanları bile merak uyandırdı.  Bunun için Netflix’e ne kadar teşekkür etsek azdır. Umarım en çok izlenen Netflix dizilerinde 1 Numara olarak kalmaya uzun süre boyunca devam eder bu muhteşem 7 bölümlük mini dizi. Netflix kasım ayı programına burada ki linkten ulaşabilirsiniz.

About Post Author

Fatih Akgün

Yazar ve Kurucumuz, 1999 yılından bu yana aktif bilişim işi ile uğraşan, bilgisayar donanım konusunda uzman E-Destech Datacenter (veri merkezi) Tic. A.Ş. (e-destech.com) Kuruculuğunu halen yürütmekte olan ve teknoloji alanında bilgilerini güncel tutmayı hedefleyen bir vizyona sahiptir..İş'de YETER Online Muhasebe sistemlerinin Kurucu ortağı olarak yazılım alanında da kendi projelerini yürütmektedir. (isdeyeter.com) Teknolojixhaber.com ve Laflaf.Net portallerinin de kurucusudur.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

4 thoughts on “Vezir Gambiti’nin Dahi Güzeli : The Queen’s Gambit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir