Bebeklerin ve Çocukların Uykuya Dalmasını Kolaylaştıracak Yöntemler

1 0
Read Time:1 Minute, 33 Second

Sevgili okurlarım,birçok anne babanın kabusu bebeklerin gece uykusu. Bebeklerin çoğu uykuya dalmada güçlük çekiyor ya da geceleri uykusu bölünüyor ve ağlayarak anne babayı da uyandırıyor. Ama her şeye rağmen bebeğiniz gece boyu kaliteli uyku çekebilir. Nasıl mı? 

1. Yemek veya emme saatini uyku saatine göre ayarlayıp yatmadan önce karnının tok olduğundan emin olmak.Bir bebek karnı açsa, gazı varsa veya altını doldurduysa uyumak istemez. Bu yüzden yemek ve emme saatini bunlara göre ayarlamanız çok önemli. 

2. Ilık bir banyo kime iyi gelmez ki?: Yatmadan önce ılık suyla banyo yaptırmak.

3. Yatmadan önce vücudunu rahatlatmak için lavanta yağıyla bebek masajı yapmak.Günümüzde de fitoterapi ve pediatri uzmanlarının son yıllarda artan klinik çalışmalarının sonuçlarına dayanarak, lavanta yağının rahat uyku için teskin etmeye, stres belirtilerini azaltmaya ve rahatlamaya yardımcı olarak kullanılabileceği belirtilmektedir. 

4. Mükemmel emiciliğe sahip gece boyu kuru tutacak yumuşak bir külot bez giydirmek.Sonuçta bebeğimizin rahatlığı bizim rahatlığımız. 

5. Ona mümkün olduğunca kendisini güvende hissettirmek.En önemli şeylerden biri de yatarken korkmaması veya tedirgin hissetmemesi. Uyurken de onu koruyacağınızı bilmeli. 

6. Her çocuğun uykuya dalmadan önceki rutini: En klasik yöntemlerden biri masal veya kitap okumak.

7. Kulağa hoş gelen uyku getirici, dinlendirici müzikler dinletmek.

8. Yatağının etrafındaki oyuncaklar uyumasını engelleyebileceği için; oyuncakları yatağından uzakta tutmak.Bebek beşikleri veya yatakları genellikle oyuncaklı olarak tasarlanır ama kimi zaman bu oyuncaklar bebeğin dikkatini dağıtabilir ve uyumasını engelleyebilir. O yüzden yatağının etrafındaki oyuncakları minimum seviyede tutabilirsiniz. 

9. Odanın ışığını loş hale getirmek ya da mümkünse yattığı odanın tamamen karanlık olmasını sağlamak.Işık uyumayı etkileyen büyük etmenlerden. Bu yüzden odayı mümkün olduğunca karanlık tutmanızda fayda var. 

10. Uykuya dalarken göz kapaklarının kapanmasına yardımcı olmak için; uykuyu simgeleyen pijama desenli bir bez giydirmek.Bebekler birçok simge ve figürle yeni yeni tanıştıkları için onlarla bağ kurarlar. Örneğin bazı simgeler onda oyunu çağrıştırırken bazı simgeler de uyumayı çağrıştırabilir. Bu yüzden pijama desenli bir bez giydirmek uykuya dalmasına yardımcı olabilir.

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim.İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler Okumaktayım.4 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir