Dikkat! Kalıcı Oje Yaptıranlar…

Read Time:1 Minute, 53 Second

 

Sevgili okurlarım,kişisel bakım için ayrılan zamanın büyük bir çoğunluğu hiç kuşkusuz ojelerin tazelenmesi için harcanır.Pek çok kadının hayatını kolaylaştıran kalıcı oje, son yıllarda sıklıkla tercih edilen güzellik uygulamaları arasında yer alıyor. Sürekli oje tazelemeye vakti olmayan kadınlar için kalıcı oje uygulaması oldukça pratik çözümler sunuyor. Peki, kalıcı oje uygulaması tırnak sağlığını olumsuz etkiliyor mu? Kalıcı oje profesyonel ekipman ve malzemelerle yapılan, tırnakta uzun bir süre herhangi bir bozulmaya uğramadan kalabilen bir uygulamadır. Son zamanlarda oldukça popüler olan bu uygulamanın olumlu yönleri kadar olumsuz yönleri de bulunuyor.

 Kalıcı oje, özellikle çalışan ve aynı ton ojeleri uzun süre kullanmayı tercih eden, kadınlar arasında oldukça popüler bir uygulamadır.

  • Kalıcı oje uygulaması özel ekipmanlarla yapılır.
  • Klasik ojeler iki üç dakikalık bir sürede uygulanırken kalıcı oje işlemi yaklaşık 30 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Bunun sebebi uygulamanın her aşamasında ojenin kalıcılığının artırılması için tırnakların UV ışığıyla kurutulmasıdır.
  • İşlem sonunda ojeler; el tırnaklarınızda 20, ayak tırnaklarınızda ise yaklaşık 30 güne kadar deformasyona uğramadan kalır.
  • Bu süre sonunda ojelerin tekrar profesyoneller tarafından çıkarılması gerekir. Kalıcı ojeler çıkarılmadan önce tırnaklar özel solüsyonlu bantla sarılır. Solüsyon yaklaşık 15 dakika tırnak üzerinde bekledikten sonra oje kendiliğinde soyulur. Tırnak üzerinde kalan küçük oje parçaları ise kazılarak çıkartılır.

KALICI OJE TIRNAK SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR MU?

Bildiğiniz gibi bütün oje uygulamalarında olduğu gibi dikkat edilmediği takdirde kalıcı ojenin de tırnak sağlığı üzerinde bazı olumsuz etkileri olabilir.Kalıcı oje kalın bir tabaka halinde uygulandığından sürekli kırılan tırnaklara uzama imkânı sağlar.

Bu olumsuz etkilerden ilki; uzun süre kalıcı oje uygulaması yapılan tırnakların havasız kalması ve bu süreç sonunda sararmaya başlamasıdır. Bu durumun önüne geçebilmek için tırnaklar bir süre ojesiz olarak dinlendirilmeli ve düzenli olarak hava alması sağlanmalıdır.

  • Uzmanlar, tırnakların da tıpkı saç gibi deri eki olarak isimlendirilen yapılardan oluştuğunu bu sebeple hijyen kurallarına uyulmadan yaptırılan kalıcı oje uygulamalarının tırnak sağlığını olumsuz etkilediğini sık sık hatırlatıyor.Aynı zamanda sık sık yapılan kalıcı oje, sabitleme ve çıkarma işlemlerindeki uygulamalardan dolayı tırnak sağlığını olumsuz etkileyebilir. 
  • Ojeleri kurutma aşamasında kullanılan cihazlar, tırnaklara UV ışınlarını doğrudan yansıttığı için deri yapısını oluşturan kolajen gibi proteinlerin zarar görmesine sebep olabilir. Bu durum ise uzun vadeli dönemde tırnak ve deri yapısı üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bu tür olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için kalıcı oje uygulamasının mutlaka hijyen kurallarının aksatılmadığı bir ortamda, işinin ehli profesyonellerce yapılması gerekir.

1 0

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim. 1 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir