Pazartesi Sendromunu Nasıl Atlatabiliriz?

Tired woman are sleeping and holding cup. Laptop is situated on the table.

Read Time:2 Minute, 52 Second

Sevgili Okurlarım,özellikle iki günlük tatlı bir hafta sonu tatilinin ardından gelen pazartesinin sendromu pazar akşam üzerinden itibaren başlar.Bu durum tabi ki tamamen psikolojik bir etki. Bir de bunu sosyal açıdan düşündüğümüzde yaptığınız işin niteliği, çevresel faktörler bilinçaltınızdaki pazartesi algınıza eklenince haftanın ilk gününü sendrom halinde geçirmeniz işten bile değil. Rahatlayın, gevşeyin, hallolmayacak sorun yok! Biliyoruz, pazartesi sendromu nasıl aşılır sorusunun cevabı;

1. Ya sendromunuzun kaynağı sevmediğiniz işiniz ise?

Sevmediğiniz bir işte çalışmaya devam ederseniz bir süre sonra sizin yapamadığınız o yapar ve sizi terk eder.Pazartesi sendromu yaşayan pek çok insanın sorunu aslında sahip oldukları işin niteliğidir. Eğer işinizde mutsuzsanız zaten başarıyı yakalayamazsınız. Mümkünse o işi hemen terk edin, tabii önce yeni bir iş bulsanız iyi olur. 

2. Güne güzel bir kahvaltıyla başlayın, atıştırmalıklarla değil

Pazar gecesinden başlayan sendromun etkisiyle pazartesi sabahı işe yetişmek için oldukça dar bir vakit aralığında mı uyanıyorsunuz? Yataktan kalkmak istemiyor musunuz? Alarmları son ana kadar mı erteliyorsunuz? Gelin bu alışkanlıklarınızı değiştirin. Biraz daha erken kalkın ve gerçek bir kahvaltıyla güne başlayın. Atıştırmalıkları kahvaltıdan saymıyoruz elbette.

3. Sizin yerinizde olmak isteyen milyonlar var, birazcık sağduyu

Öncelikle, sahip olduklarınızın kıymetini bilin, sokakta sayıları milyonlara ulaşan işsiz insan var!Haftanın ilk günü yaşadığınız sendromu daha kolay atlatmanız için en etkili yollardan birisi sosyal ve ekonomik açıdan sizin yerinizde olmak için mücadele eden insanları düşünmektir.

4. Pozitif düşüncelere odaklanmayı deneyin

“Yeni hafta yepyeni güzellikler getirecek”, “yaptığım işte bir adım daha ilerleyeceğim”, “bu hafta yeni insanlarla tanışacağım” gibi pozitif mesajlara odaklanın. Bu sizin açınızdan mümkün mü bilmiyoruz ama deneyin, rahatlatıcı olacaktır.

5. İş akışınızı kolaydan zora doğru planlayın

İş planınızı kolaydan zora doğru yapmak güne bakışınızı değiştirecektir. Özellikle günün ilk saatlerinde halletmeniz gereken kolay işlerle ilgilenmeniz sizi motive edecektir. Bırakın zor işler hafta ortasına yayılsın. Pazartesi sendromsuz atlatılsın, gerisi kolay.

6. Pazartesi akşamı için güzel bir plan yapın

Pazartesi akşamı iş çıkışında buluşmak için en sevdiğiniz arkadaşlarınızla randevulaşın. Yalnız bu konudaki seçiminiz mutlaka sohbetinden keyif aldığınız insanlardan yana olsun. Bu konuda çok ciddiyiz; aynı masa oturup sosyal mecralarda fink atan, sizinle hiç ilgilenmeye arkadaşlarınızdan söz etmiyoruz.

7. Gardrobunuzda kendinize en çok yakıştırdığınız kıyafeti seçin

Haftanın ilk iş gününde giymek için kendinize en çok yakıştırdığınız kıyafetleri tercih edin. Önceliğiniz daima kendi zevkleriniz olsun, insanların size neyi yakıştırıp neyi yakıştırmadıkları önemli değil.

8. Pazartesi sendromunu çok fazla önemsemeyin

Hayatınızı ve yaşamayı seviyorsanız önemsemeyin.Pazartesi sendromu nedir? Bu sorunun cevabının sizin için bir önemi olmamalı. “Her iş yetişir, her şey hallolur, sakin ol kovboy!” psikolojisiyle hareket edin. Unutmayın; pazartesi sendromundan dolayı ölenler dahi var!

9. Toplu taşıma araçlarında daha pozitif olun

Toplu taşıma araçlarında yaşanan itiş kakış savaşlarına dahil olmayın, mutlaka yenik ayrılacaksınız. Sabahın kör vaktindeki bu savaş, stresinize stres katmaktan başka bir işe yaramaz.Metropolde yaşıyorsanız bu pek mümkün sayılmaz ama siz yine de deneyin. 

10. Güne iyi bir duşla başlayın

Duş almak her daim rahatlatıcı bir eylemdir, bunda hemfikiriz herhalde? Yalnız bunun için her zamankinden biraz daha erken kalkmalısınız, yoksa ıslak kafayla işe yetişmek için koştururken hasta olabilirsiniz. Ya da siz bu duş işini pazar akşamından halledin, tercih sizin.

11. Telefon alarmınız askeri bando ritminde olmasın

Borazan gibi alarm sesleriyle kendinize eziyet etmeyin, emin olun kuş cıvıltıları, orman sesleri güne daha mutlu başlamanızı sağlayacak.Nasıl uyandığınız gününüzün nasıl geçeceğinin bir işaretidir. 

12. İçten gülümsemelerle selam verin, bırakın başkalarının yüzü asık olsun

Haftanın ilk selamlaşmalarında insanlardan güler yüzünüzü ve selamını eksik etmeyin. Sırıtın demiyoruz, gülümseyin. Tatlı ve naif bir şekilde sadece gülümseyin ve selam verin. Pazartesi sabahı ne bu enerji diyenlere ise aldırış etmeyin.

1 0

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim. 1 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir