Kabağın faydaları nelerdir?

Read Time:2 Minute, 1 Second

Lif bakımından zengin olan kabak, özellikle kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde ilk sırada yer alan bir sebzedir. Türk ve dünya mutfağında oldukça önemli bir yere sahip olan kabağın düzenli olarak yeteri miktarda tüketilmesi sağlık açısından önemli faydalar sağlar. Peki, kabağın faydaları nelerdir? Merak edilen tüm detaylar haberimizde…

İlk kullanımın M.Ö. 7000 – 5500 yılları arasında Meksika’da olduğu düşünülen kabak, potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demir bakımından da oldukça zengin bir sebzedir. Kabak, kalp, göz, bağışıklık sistemi gibi hastalıklarda oldukça etkilidir ve sağlık açısından önemli katkılar sunar. Kabağın sağlık yararlarından bazılarını haberimizde sizler için derledik. İşte kabağın faydaları…

KABAĞIN FAYDALARI

Kabağın sağlık açısından faydalarından bazıları şunlardır:

– Vücutta serbest radikallerin çoğalmasını engelleyerek tümör ve kanserli hücreleri azaltır.

– Kabak içeriğindeki az miktarda yağ nedeniyle tam bir kalp dostudur. Ayrıca kabakta bulunan potasyum ve magnezyum gibi vitaminler vücuttaki kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp hastalıkları risklerini en aza indirmede yardımcı olur.

– Kabak yine içeriğinde az miktarda yağ bulundurması sebebiyle kalorisi de düşük olan bir sebze olduğundan özellikle zayıflamak isteyenlerin tercihinde ilk sıralarda yer alır.

– Kabak içerdiği luten maddesi sayesinde körlüğüne neden olan katarak gibi göz hastalığını önler.

– Kabak, zararlı toksinlerin idrar ve dışkı ile atılmasına yardımcı olur.

– Kabağın içeriğinde bulunan magnezyum ve mineraller kemik sağlığı için büyük önem taşır. Omurganın yapısını güçlendirerek eklem ağrılarının yaşanma riskini azaltır.

– Kabak yaz aylarında yaşanan alerjilere karşı bağışıklık sistemini güçlendirir, üst solunum yolları hastalıklarına karşı vücudun direncini de artırmaya yardımcı olur.

– Prostat erkeklerde yaşa bağlı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kabağın prostat hastalıklarına iyi geldiği bilinmekte ve uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Bosanski jezik

Zašto su tikvice korisne?

Neke od zdravstvenih koristi tikve su:

– Smanjuje tumorske i kancerogene ćelije sprečavanjem rasta slobodnih radikala u tijelu.

– Vitamini poput kalijuma i magnezijuma u tikvicama pomažu u smanjenju rizika od srčanih bolesti snižavanjem razine lošeg kolesterola u tijelu.

– Tikva je i niskokalorično povrće jer sadrži malu količinu ulja, a nalazi se na vrhu liste posebno za one koji žele smršati.

– Tikva sprječava očne bolesti poput katarakte, koja uzrokuje sljepilo zahvaljujući lutenjinoj supstanci koju sadrži. Tikva pomaže uklanjanju štetnih toksina mokraćom i stolicom.

– Magnezijum i minerali u sadržaju tikve od velike su važnosti za zdravlje kostiju. Jača strukturu kralježnice i smanjuje rizik od bolova u zglobovima.

– Tikva ljeti jača imunološki sistem protiv alergija i pomaže povećati otpornost tijela na bolesti gornjih dišnih puteva.

– Prostata je poremećaj vezan za godine kod muškaraca. Poznato je da je tikva dobra kod bolesti prostate, a preporučuju je i stručnjaci.

 

0 0

About Post Author

Fatih Akgün

Yazar ve Kurucumuz, 1999 yılından bu yana aktif bilişim işi ile uğraşan, bilgisayar donanım konusunda uzman E-Destech Datacenter (veri merkezi) Tic. A.Ş. (e-destech.com) Kuruculuğunu halen yürütmekte olan ve teknoloji alanında bilgilerini güncel tutmayı hedefleyen bir vizyona sahiptir..İş'de YETER Online Muhasebe sistemlerinin Kurucu ortağı olarak yazılım alanında da kendi projelerini yürütmektedir. (isdeyeter.com) Teknolojixhaber.com ve Laflaf.Net portallerinin de kurucusudur.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir