SAĞLIKLI YAŞAM

Sakız Çiğnemek Kilo Aldırır Mı? Sakız Çiğnemenin Şaşırtıcı Faydaları

Sakız çiğnemek, pek çoğumuzun günlük yaşantısında önemli bir bölümünü kaplar. Stres atmak için, kilo vermek için, ağız kokusunu önlemek için ve daha çok farklı nedenlerle sakız çiğnemeyi alışkanlık haline getirebiliriz.

Sakız çiğnemenin acıktırdığını söyleyen bazıları kilo verdirdiğini düşünürken, diğerleri ise tam da bu nedenle yemek yeme ihtiyacı uyandırdığını ve kilo alımını hızlandırdığını savunur. Peki gerçeği nedir; sakız çiğnemek kilo aldırır mı ya da kilo verdirir mi? İşte, sakız çiğnemenin şaşırtıcı faydalarını paylaşıyoruz.

Sakız çiğnemek, sevgilinizle geçirdiğiniz romantik dakikalardan, iş hayatınızda nefesinizi tazelemeye kadar çoğu zaman kurtarıcı niteliğindedir. Ağızdaki bakterileri temizlemesinin yanında sakız çiğnemenin daha ne gibi faydaları olduğunu merak ediyorsanız, işte şaşırtıcı etkileri…

Belininizi inceltir 

Liverpool Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sakız çiğnemek iştahınızı biraz azaltarak daha iyi yeme seçimleri yapmanıza yardımcı olabilir. Ortalama olarak, çalışmadaki sakız çiğneyenler sakız çiğnemeyenlere göre 36 daha az kalori almış. Bu kulağa o kadar etkileyici gelmiyor, ancak her gün diyetinizden 36 kaloriyi keserseniz, bir anlam ifade edebilir.

Dişlerinizi sağlıklı tutar 

Şekersiz olduğu sürece, yemekten sonra 20 dakika sakız çiğnemek, yiyecek artıklarını ortadan kaldırarak ve tükürük akışınızı artırır ve dişlerinizi korumaya yardımcı olabilir. Tükürüğünüz fosfat ve kalsiyum taşıdığı için diş minenizi güçlendirir.

Hafızayı geliştirir 

Sakız çiğnediğinizde, beyne giden kan akışını artırır. Bunun hafızanızı geliştirmek dahil olmak üzere birçok olumlu etkisi vardır. Profesör Andrew Sholey, kısa süreli sakız çiğnemenin hafızayı yüzde 35 geliştirilebilir olduğunu keşfetti. Ancak dikkatli olun: çok uzun süre çiğnemek kısa süreli hafıza sorunlarına da neden olabilir.

Halsizliğini engeller 

İş yerinde uyanık kalmakta zorlanıyorsanız, sakız çiğnemek aradığınız basit çözüm olabilir. Bir çalışma , sakızın uykusuzlukla savaşabileceğini ortaya koydu. Nane aromalı her şey gün ortası esnemelerine karşı en etkili sakızdır.

Mide ekşimesini azaltır 

Yemeğin ardından sakızla yemek yemek, borunuzdaki asit seviyesini düşürebilir . Bu asit, reflü ve mide ekşimesini azaltmaya yardımcı olabilir.

Benzer İçeriklerimiz

Sosyal Anksiyete Bozukluğu (Sosyal Fobi) Nedir?

Fatih Akgün

Antienflamatuar Beslenme Nedir, Antienflamatuar Besinler Nelerdir?

Fatmanur Kama

Maske Takmak Corona Virüsünden Gerçekten Korur mu?

Yasemin ACAR

Yorum Yapmak İster Misiniz