Topraksız Bitki Yetiştirmeye Ne Dersiniz?

Read Time:2 Minute, 18 Second

 

Sevgili okurlarım gibi meyve ve sebze yetiştirmeyi sevenlerden misiniz :)Toprakla uğraşmayı sevenler olarak bazılarımız ellerimizin ve tırnak içlerimizin kirlenmesinden dert yanarız. Peki, topraksız hangi bitkileri yetiştirebiliyoruz, topraksız bitki yetiştirmenin ipuçları neler?Hem topraksız hem masrafsız evinizde topraksız bitki nasıl yetiştirilir?

İşte evde topraksız bitki yetiştirmenin detayları…

Bildiğimiz gibi bitkilerin yaşayabilmek için temel gereksinimleri var. Bu ihtiyaçlarını toprak aracılığıyla giderirler. Evlerimizde kullanacağımız topraksız tarım yöntemiyle beraber bitkiler, ihtiyaç duydukları besin elementlerini topraktan değil, besin solüsyonlarından alır. Bunların yanında ortam sıcaklığı da çok önemli. Böylece toprak olmadan yaşamlarını sürdürürler.

EVDE TOPRAKSIZ YETİŞTİRİLEBİLEN BİTKİLER

Çilek

İlkbahar aylarının vazgeçilmez meyveleri aralarında olan çileklerin belki de en kötü özelliği mevsimsel olmalarıdır. Topraksız bitki yetiştirme yöntemiyle, tüm yıl boyunca yemeye hazır bir çilek mahsulüne sahip olabilirsiniz. Bu süre de yaklaşık olarak 60 gün civarı.

Nane

Yemeklerimizin ve çorbalarımızın vazgeçilmez nanesinin Sapı suda, yaprakları suyun üstünde olacak şekilde koyabiliriz. Kavanozun bol miktarda ışık almasına dikkat etmeliyiz. Suyunu da arada bir değiştirsek hiç de fena olmaz. Köklenme süreci birkaç gün ile birkaç hafta kadar sürebilir. Bitki büyüdükçe başka bir büyük kaba alabiliriz.

Sarımsak ve Soğan

Sarımsağı ve soğanı içi dolu bir bardağa kök kısmı alt tarafta olacak şekilde üzerine koyunuz.Belli bir süre sonra filizlendiğini göreceksiniz.

Dolmalık Biberi

Dolmaların vazgeçilmezi biber, diğer bitkilere göre yetiştirmesi biraz daha zor olan bir bitki. Tam boyuna ulaşmadan biberi budamamız faydalı olacaktır. Ilık hava koşullarında tutmamız, dolmalık biberlerin daha hızlı büyümesini sağlayabilir. Oluşma süresi ise 90 güne yakın sürebilir.

Marul

Toprak olmadan yetiştireceğimiz ilk bitkinin marul olması müthiş olur. Yalnızca su kullanarak ve kazık bağlamadan yetiştireceğimiz bu bitki, ayrıca sığ bir kök sistemine sahip. Bu yüzden derin bir saksı bulmamıza da gerek yok. Besini belirli periyotlar halinde solüsyonlar şeklinde verirsek bu bitki 30 gün gibi bir sürede olgunlaşabilir ve biz de afiyetle yiyebiliriz.

Ada çayı

Faydası saymakla bitmeyen adaçayı,İstanbul’a ilk kez Marmara Adası’ndan getirildiği için ada çayı olarak adlandırılmış olan bu bitki, birçok sağlık problemine de iyi gelir. Birkaç dalı alıp çok derin olmayan bir suyun içine koyuyoruz. Bu arada yaprakların da suyla temas etmemesine özen gösteriyoruz.

Ispanak

Vücudun demir ihtiyacını karşılayan ıspanağı yetiştirmek için, birkaç tutam ıspanak yaprağı gayet yeterli olacaktır. Ayrıca az miktarda su kullanmak ıspanak için yeterli olacak ve filizlendikten sonra gözümüzü onun üstünde tutmamız çok iyi olacak. Ispanağın büyüme süresi ise yaklaşık 60 gün.

Orkide

Orkide çok beğenilen ve çok narin bir çiçek türüdür.Topraksız yetiştirebileceğimiz bir diğer bitki olan orkidenin köklerini sürekli nemli tutmamızda fayda var. 2 gün sulama, 5 gün dinlenme şeklinde bir periyot uygulayabiliriz.

Şanslı Bambu

Sadeliğiyle öne çıkan bu bitkiyi, çalışma masasına veya evin farklı yerlerine dekor olarak koyabiliriz. Bu bitki çeşidi çok dayanıklı olmasıyla bilinir. Bu bitkiyi yetiştirmemiz için ihtiyacımız olan şeyler, su ve bitkileri düz tutmak için gerekli olan çakıl. Aydınlık bir yerde tutmamız da bitki için faydalı olacaktır.

 

2 0

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim. 1 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir