4 Adımda Olumsuz Duygu ve Düşüncelerden Arının!

Herkesin hayatı birbirinden farklı olsa da, genellikle duygusal olarak etkilendiğimiz konularda takılıp kalmanın ortak paydasında buluşuruz. Kimi zaman bir olay ya da tek bir söz içimizdeki hassas alanı tetiklemeyi başarır ve bizim huzursuz bir ruh haline girmemize neden olabilir. Bu ruh hali içindeyken kendimize aynı soruları tekrar tekrar sorup farklı cevaplar ararız ama sonrasında hem fiziksel hem de mental olarak bitkinlik hissetmeye başlarız.

 

Birazdan açıklayacağımız dört madde, hak ettiğinden fazla düşündüğümüz konular hakkında zihnimizi sakinleştirerek hafiflememize ve esnek düşünmemize yardımcı olabilir.

 

 

Serbest Bırak!

İlk aşamada, bir düşünceyi sürekli olarak zihnimizde evirip çevirdiğimizin farkına varmalı ve onu baskılamadan serbest bırakmalıyız. Farkına varmak, aslında biraz gergin bir aşamadır ama varlığını kabul ettiğimiz için görüş açımızı berraklaştırır, daha etkili çözüm üretmemizi sağlar.

 

 

Araştır!

Düşüncemizi açığa çıkarttıktan sonra, duygularımız da açığa çıkacaktır. İkinci adım olarak, neden bu şekilde hissettiğimizi kendimize sorma aşamasındayız. Zamanla zihnimizde ufak ufak bir liste oluşmaya başlayabilir. Sadece düşüncelerden ibaret olmadığımızı anladığımızda, duygularımız da değişecektir.

 

 

Dışarı Çık!

Yaşadıklarımız tamamıyla bize özel olduğu için, objektif olarak değerlendirmek oldukça zordur. Bundan dolayı, düşüncenin içinden dışarı çıkıp ve bu durumu bir yakınımız yaşıyor gibi düşünmeliyiz. Böyle bir durumu başkası yaşasaydı, ona neler tavsiye ederdik acaba.

 

 

Kontrol Bizde!

Düşüncelerimiz de hayattaki her şey gibidir, gelip geçerler.  Daha önceleri aynı şekilde düşündüğümüz ve artık bizim için çok da bir anlamı olmayan, hatta zamanımızı boşa harcadığımızı sonradan anladığımız dönemleri hatırlayalım. Düşünmekten korkmamalıyız ama düşüncelerde takılıp kalmamalı da. Düşünelim ve sonra her geçen şey gibi onların da geçip gitmesine izin verelim. Burada kontrol tamamen bizde... Ya aynı düşüncelerde kalmaya ısrar ederiz ya da geçip gitmelerine müsade ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir