Karpuzun Gebelikte Önemli Faydaları

Read Time:3 Minute, 26 Second

Sevgili Okurlarım,yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte karpuz sezonu açıldı demektir.Yaz günlerinin bol sulu ve serinletici meyvesi karpuzun hamileler için önemli faydaları olduğunu belirten uzmanlar, hamilelere günde 300 gramlık, bir dilim karpuz yemelerini tavsiye ediyor.Karpuz, mide yanmasını hafifletirken,vücutta su toplanmasını önlemeye yardımcı olur. İçeriğindeki yüksek sıvı ve meyve şekerleri, bulantıları hafifletir ve vücudun susuz kalması önler. İçerdiği mineraller, gebeliğin son üç ayda sık yaşanan krampları önlemeye yardımcı olur. İyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenler. Karpuz, domatesten daha fazla likopen içeriyor. Bir antioksidan madde olan likopen ise kanserden ve kalp-damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve cildin doğal güneş koruma faktörünü artırır. Ayrıca likopen hamilelikte karşılaşılan ciddi sorunlardan biri olan preeklempsi riskini önemli ölçüde azaltır.

Karpuzun 100 gramında 4 miligram likopen bulunur. A, C ve B6 vitaminleri ile potasyum ve magnezyum minerallerini de bol miktarda içerdiğinden anne karnındaki bebeğin beynin, sinir sisteminin ve bağışıklık sisteminin gelişimi açısından büyük önem taşır.

Hamilelikte Karpuz Tüketimi ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karpuz her ne kadar sağlıklı bir meyve olsa da her şeyde olduğu gibi karpuzun aşırı tüketiminde de bazı riskler oluşur. Bunlar;

– Karpuz gibi su oranı yüksek olan meyveler vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ama aşırı tüketimi, vücuttaki temel besinlerin de bir kısmının dışarı atılmasına neden olabilir.

-Karpuz, açıkta beklediğinde hemen bozulabilen bir meyvedir. Bu nedenle kestikten hemen sonra tüketmeye çalışmalı ve mutlaka buzdolabında muhafaza etmelisiniz. Aksi halde mide bulantısı ve kusma gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

-Aşırı karpuz tüketimi kan şekerini arttırabilir ve bunun sonucunda hamilelik şekeri olarak bilinen gestasyonel diyabet ortaya çıkabilir. Hali hazırda şeker hastası olan hamilelerin ise doktoruna sormadan yememesi gerekir. 

 Sulu sulu, lezzetli mi lezzetli karpuzlar da raflardaki yerini aldı! Biz de sizler için gebelikte karpuz yemenin faydalarını sizlerle paylaşmak istedim.

1)Karpuz Sabah Bulantılarınıza Karşı Bire Bir

Gebeliği belli eden en önemli hamilelikte görülen bulantıdır.Gebeliğin özellikle ilk 3 ayında yoğun olarak hissedilen bulantıların üstesinden karpuz ile gelebilirsiniz. Sabahları evde kendinizin doğal olarak hazırlayacağı karpuz suyu, mide bulantılarınızın hafiflemesine, güne canlı ve enerjik başlamanıza yardımcı olur.

2)Karpuz Mide Yanmasına Karşı Anlık Çözüm

Hamileliğin 3-4 aylarında daha çok kendini gösteren Hamilelik sırasında kadınların muzdarip olduğu konulardan belki de en önemlisi mide yanmasıdır. Karpuzun soğutucu etkisi ise anlık da olsa mide yanmanıza karşı etkili bir çözüm olabilir.

3)Karpuz Susuzluğu Önler

Gebeliğiniz boyunca gerek baş ağrıları, gerek bulantılar, kısacası sağlıklı bir hamilelik için bol bol su içmeniz gerekir. Karpuz, yukarıda da değindiğimiz gibi yaklaşık %90’ı su olan bir meyvedir. Dolayısıyla gebeliğinizde karpuz yemeniz, susuz kalmanızı da önler.

4)Karpuz El ve Ayakta Oluşan Şişliği Azaltır

Hamilelik boyunca ellerde ve ayaklarda ödem ,şişkinlik çoğu hamile adayların yaşadıkları sorunlar arasındadır.Ancak karpuz su oranı yüksek olan bir meyve olduğundan damarlardaki ve kaslardaki tıkanıklığı azaltır. Bu da şişliklerinizin azalmasına yardımcı olur.

5)Karpuz Kabızlığa Karşı Oldukça Etkili

Gebelikte kabızlık sorunu hemen hemen her anne adayının dert yandığı bir konudur. Karpuz ise lif bakımından zengin bir meyve olduğundan, bağırsak hareketlerini düzene sokar ve kabızlığa iyi gelir.

6)Karpuz Bebeğin Kemik Oluşumunu Destekler

Gebelikte kemik oluşumu çok önemli konulardan biridir.Karpuz sadece lif açısından değil, kalsiyum ve potasyum açısından da zengin bir meyvedir. Bu yönüyle karpuz, hem sizin hem de bebeğin kemik sağlığı için faydalı bir ara öğündür.

7)Karpuz Ani Ateş Basmalarını Yatıştırır

Gebelerde normal insanlara oranla daha fazla sıcak basması olmaktadır.Özellikle yaz aylarında artan vücut kütlesi ve vücut sıcaklığı, yaz günlerinin sizin için her zamankinden daha zor geçmesine neden oalbilir. Bol sulu karpuz ise bu ani yanmalara engel olur, yatışmanızı sağlar. Ayrıca cilt kuruluğu için de faydalı olan karpuz, gebelik kaşıntılarınıza da iyi gelir.

8)Karpuz İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önleyebilir

Gebelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu sık görülen bir rahatsızlıktır. Ancak karpuz yiyerek idrar yolu enfeksiyonu olma ihtimalinizi azaltabilirsiniz. Çünkü içindeki bol su oranı idrar yolunuzun temizlenmesini sağlar.

9)Karpuz Pigmentasyon Oluşmasını Önleyebilir

Gebelikte vücut rengi değişmesi genelde tüm hamilelerde oluşmaktadır.Pek çok hamile, gebeliği sırasında cildinde meydana gelen renk farklılaşmasından şikâyetçidir. Bu duruma pigmentasyon (gebelik maskesi) adı verilir. Karpuzun ise halk arasında bu pigmentasyonu önlediği ve hatta cildi temizlediğine inanılıyor. Ancak konuyla ilgili bilimsel bir çalışma olmadığını belirtelim.

Not: Doğal şeker oranı yüksek bir meyve olan karpuzun, gün içinde aşırı tüketimi önerilmez.

1 0

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim. 1 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir