Gıda Boyası Nedir?

Tatlı ve pasta yapmayı sevenler ve klasik görünüme yenilik katmak isteyenler için gıda boyası iyi bir seçenektir. Tanım anlamında düşününce gıda boyası yemeklere istenilen rengi veren pigmentlerle oluşturulmuş boya türüdür denilebilir.

Şekerleme, reçel gibi hazır gıda türlerinin içeriğinde de genellikle gıda boyası bulunur. Ürün tek başına bir gıda özelliği göstermemektedir. Ancak tariflere eklendiği zaman görünüm açısından büyük katkı sağlar.

Gıda boyası ile hazırladığınız tarifleri farklı bir boyuta taşımak istiyorsanız ilginizi çekecek çok sayıda seçenek bulabilirsiniz. Gıda boyası toz ve sıvı olarak karşınıza çıkabildiği gibi simli, gümüş renkli, jel ve sprey türleri de bulunur.

Gıda Boyası Nasıl Kullanılır?

Gıda boyası kullanımı son derece pratiktir. Nasıl mı?

  • Keklerinizi ve pastalarınızı jel gıda boyası ile farklı şekillerde süsleyebilirsiniz. Sprey şeklindeki gıda boyaları ile pastaların üzerine yazı yazabilirsiniz. Örneğin birisinin doğum günü için yaptığınız pastaya sprey boya ile yazı ekleyebilirsiniz.
  • Keklerin içine boya eklemek istiyorsanız bir miktar su ile karıştırmayı denemeniz gerekir. Ufak bir şişeye ürünü döktükten sonra sıcak su eklediğinizde boya tozu bir süre sonra erir. Toz halinden sıvıya dönüşen bu birleşimi kek malzemelerine damlatabilirsiniz.
  • Pastaya gıda boyası eklemek istiyorsanız sıvı türünü tercih etmeniz yerinde bir karar olur. Elinizde toz gıda boyası varsa bunu da direkt olarak pasta kremasına karıştırarak değerlendirmeniz mümkündür. Pastalarda kullanacağınız sıvı gıda boyasını krema şişesine koyarak pastanın üst kısmına sıkabilirsiniz. Böylelikle istediğiniz gibi yaratıcı süslemeler de yapabilirsiniz.

Gıda Boyası Yerine Ne Kullanılır?

Tarifleriniz de hazır ürünler yerine tabiattan gelen malzemeler kullanmayı seviyorsanız evde pratik şekilde organik gıda boyası yapabilirsiniz.

Pembe renk için ise suya süt eklemek iyi bir çözümdür. Turuncu için havuç, sarı renk için ise safran baharatı kullanılabilir. Kırmızı lahana ise muhteşem bir mor renkli boya verir.

Nar, pancar, ahududu gibi kırmızı renkli meyveleri kaynatarak elde ettiğiniz kırmızı renkteki suyu tariflere ekleyebilirsiniz. Üstelik suyunu kullandığınız meyve, tarifin tadını da etkileyerek lezzetini artıracaktır. Meyveyi mutfak robotunda püre haline getirdikten sonra renkli sıvısını süzmek de bir başka yöntemdir. Böylelikle daha yoğun bir renk tonu elde edilir.

Bir başka deyişle elde etmek istediğiniz renge göre meyve ya da sebze seçebilirsiniz. Genellikle tatlılarda kullanılsa da gıda boyalarını tuzlu tariflere de ilave edebilirsiniz. Sebze ve meyveleri şeker yerine tuz ile birlikte kaynatmanız bu işlem için yeterli olur.

Gıda Boyası Nasıl Yapılır?

 Gıda boyaları ilk etapta doğal yollarla yapılanlar ve sentetik olanlar şeklinde ikiye ayrılır:

Doğal yöntemlerle yapılan ürünlerde organik malzemeler kullanılırken sentetik ürünlerde daha çok kimyasallara yer verilir. Bir de evde hazırlanabilen ve meyvelerden elde edilen gıda boyası vardır ki bu da üçüncü seçenektir. Doğal ve evde yapılan türlerin olumlu yönü kimyasal içermemesi olarak açıklanabilir. Sentetik ürünler ise pasta ve keklere daha iyi renk verir.

Gıda Boyası Nerede Bulunur? Fiyatı Ne Kadar?

Ürünü kullanacağınız tarife göre hangisini alacağınıza karar verebilirsiniz. Sıvı gıda boyası satılan yerler çeşitlilik göstermektedir. Sıvı boya edinmek istiyorsanız marketlerden alabilir, büyük marketlerin internet sitelerinden sipariş verebilirsiniz. Farklı alışveriş sitelerinden gıda boyası temin etmeniz de mümkündür.

Peki, gıda boyası aktarlarda satılır mı? Alternatif malzemeler söz konusu olduğu zaman akıllara gelen aktarlarda gıda boyası da bulabilir, özellikle toz türlerini buralardan edinebilirsiniz.

Evinizin yakınında bulunan bir aktar dükkanına giderek farklı gıda boyası renkleri arasından sevdiklerinizi seçebilirsiniz. Tabii ki sofralara renk getiren bu ürünü satın almadan önce “gıda boyası ne kadar?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Aktarlarda toz halinde satılan gıda boyalarını son derece ekonomik fiyatlarla ve fazla miktarda satın alabilirsiniz.

Büyük marketlerin internet sitelerinde ise gıda boyası fiyat olarak 3 TL civarındadır. Üstelik bu ürünler sertifikalı ve onaylı oldukları için sağlık konusunda olumsuz etki yaratmazlar. Marketlerdeki gıda boyaları genellikle sıvı halinde satılır. Bazı markaların 50 mg oranındaki gıda boyası ise 8 TL karşılığında alışveriş sitelerinden temin edilebilir.

Pastacılık sitelerindeki profesyonel gıda boyalarının fiyatları da 5 ve 20 TL arasında değişir. Böylelikle tüm ürünleri bütçenizi sarsmayacak şekilde satın almanız mümkün olur.

Gıda Boyasının Zararları Nelerdir?

Gıda boyası tatlılara kattığı ilginç görünüm nedeniyle yararlı bir ürün olsa da birtakım zararları da bulunmaktadır. Özellikle gerektiğinden fazla kullanılırsa yan etkileri gözlemlenir.

“Gıda boyası yenir mi?” sorusu incelendiğinde ise tek başına tüketilmemesi gerektiği sonucuna erişilir. Sadece yapılan yemeklere eklenebilir. Ancak bu durumda bile kimi zaman çeşitli olumsuz etkiler görülebilir. Tamamen organik olan ve evde hazırlanmış boyaların bir zararı yoktur ama kimyasal ve hazır ürünler vücuda zarar verebilir.

Çocukların gıda boyası tüketmesi sonucunda dikkat bozukluğu gibi davranış sorunları yaşamaları söz konusu olabilir. Hafıza konusunda olumsuz etkiler yaşanabilir. Ayrıca boyanın içeriğinde kanserojen madde yer almadığına dikkat etmek gerekir. Az miktarda gıda boyası büyük problemlere neden olmaz ama sık ve fazla oranda tüketilirse sorunlar meydana gelebilir.