Kestane Kebap Yemesi Sevap! Kestane Pişirmenin Püf Noktaları…

1 0
Read Time:2 Minute, 34 Second

Sevgili Okurlarım, kış ayı kestane ayı:) Havaların soğumasıyla tezgahlarda yer alan kestanenin faydası saymakla bitmezken lezzeti de bir o kadar harika ve keyifli oluyor. Hatta kestane üzerine yapılan slogan üzerinden gidersek  ”kestane kebap yemesi sevap” lezzetinin kebap kadar lezzetli olduğu anşatımaktadır. Yıllardır tüketilen besleyici bir gıda olan kestaneyi hamur işlerine katıp yiyebiliyor, un haline getirebiliyor, kızartabiliyor ya da çiğ olarak bile tüketebiliyoruz. Bununla birlikte yarım fincan çiğ kestane, günlük C vitamini alımınızın yüzde 35 ila 45’ini sağlayabiliyor. Kestanenin közde,ocakta,fırında ve daha bir çok yapılış şekli vardır.Gelin bu eşsiz gıdanın faydalarına ve iyi bir kestane pişirmenin adımlarına bakalım.

KESTANENİN AŞAMA AŞAMA YAPILIŞI

Öncelikle, kestanelerinizi fırında pişirecekseniz eğer fırını önceden iyice ısıtmalısınız. Kestanenin odunsu kabuğundan ayrılması için fırının iyi bir sıcaklıkta olması önemli bir püf noktasıdır. Ve mutlaka fırın rafının ortasına yerleştirdiğinizden emin olun.Kestaneyi kesme tahtanızın üzerine düz olarak yerleştirin. Tırtıklı bir bıçakla, tüm orta yüzey boyunca uzunlamasına bir yarık açın. Kesme tahtası üzerinde kestaneyi sıkıca tuttuğunuzdan emin olun (dış kabuk çok kaygan olduğundan kendinizi kesmemeye dikkat edin).Dilerseniz kestaneleri fırına girmeden önce birkaç dakika kaynatın ve kevgirle suyunu süzdükten sonra fırın tepsisine yerleştirin. Bu yöntem kestanelerin daha hızlı pişmesini sağlayacaktır.

Kestaneleri düz tarafı aşağı bakacak şekilde kesilmiş tarafı yukarı bakacak şekilde tek kat olarak fırın tepsisine yerleştirin. Fırında yaklaşık 15-20 dakika pişmesini sağlayın. Bu süre kestanenizin büyüklüğüne göre değişebilir. Kızartma süresi boyunca tepsiyi birkaç kez sallayın. Kavururken kabuğun açıldığını fark edeceksiniz. Pişip pişmediğini öğrenmenin tek yolu kavrulmuş kestanelerden birini yemektir. Fırında mükemmel şekilde kavrulmuş kestane elde ettikten sonra fırından çıkarın ve temiz bir havluya sarın. Sarılı kestanelerin yaklaşık 10-15 dakika havluda oturmasına izin verin.
Kusursuz kavrulmuş kestaneleriniz artık servise hazır.Afiyet olsun…

KESTANE KALORİSİ DÜŞÜKTÜR

Kestanenin kalorisi diğer birçok kuruyemiş türünden daha düşüktür. İyi bir amino asit, tekli doymamış yağ asitleri, antioksidanlar, fenoller ve C vitamini kaynağıdırlar.

Ayrıca kestanede yediğinizde aşağıdaki vitamin ve mineralleri alırsınız:

  • C vitamini
  • E vitamini
  • A vitamini
  • B vitamini kompleksi
  • Kalsiyum
  • Magnezyum
  • Çinko
  • Demir
  • Bakır
  • Manganez

KESTANE YERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kestaneler kaynatırsanız veya kızartırsanız C vitamininin bir kısmını kaybeder ancak yine de bu sağlıklı vitamin için günlük alımınızın yüzde 15 ila 20’sine sahiptir. Kestane, pişirildikten sonra bile iyi bir antioksidan kaynağı olarak kalır. Gallik asit ve ellagik asit bakımından zengindirler.Çiğ kestane çoğu insan için güvenlidir. Bununla birlikte, tanik asit içerirler. Bu, karaciğer hastalığınız varsa veya çok sayıda böbrek problemi yaşıyorsanız, mide tahrişine, mide bulantısına veya karaciğer hasarına neden olabilecekleri anlamına gelir.

KESTANE KALBE İYİ GELİR

Kestanenin içeriğinde bulunan magnezyum ve potasyum gibi antioksidanlar ve mineraller, kalp hastalığı veya felç gibi kardiyovasküler sorun riskinizi azaltmaya yardımcı olur. Kestane, bu besinlerin iyi bir kaynağıdır ve kalp sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

KESTANE SİNDİRİME YARDIMCI OLUR

Kestane ayrıca sindiriminizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu yemişler, bağırsağınızda sağlıklı bakterilerin büyümesini destekleyen iyi bir lif kaynağıdır. Kestaneler ayrıca glütensizdir, bu da onları çölyak hastalığı olan insanlar için sağlıklı bir seçim haline getirir.

KESTANE KAN ŞEKERİNİ DENGELER

Kestanedeki lif de kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olabilir. Yüksek lifli yiyecekler yemek, vücudunuzun nişastayı yavaşça emmesini sağlar. Bu, diyabetli insanlar için tehlikeli olabilecek kan şekerindeki ani artışların önlenmesine yardımcı olur.

Yorum ve beğenilerinizi bekliyorum:)

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim.İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler Okumaktayım.4 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir